Grand Prix Moravie 2015

10-03-15 Michal Vondráček 0 comment

Ve dnech 5. – 8. 3. 2015 se v nedalekém Brně konal již devátý ročník prestižních mezinárodních závodů Grand Prix Moravie a kromě soutěžících z různých koutů Evropy se ho letos již počtvrté zúčastnil také tým záchranářů z Blanska.
Celý závod je rozdělen do tří dnů, kdy během 1. dne probíhá disciplína nazývaná SERC. Druhý den patří speciálním záchranářským plaveckým disciplínám a třetí potom probíhají štafety, záchrana pomocí veslice a disciplína „line throw“, tedy záchrana pomocí lana.

Jako „královská disciplína“ je označována disciplína SERC (= Simulated Emergency Response Competition). Toto označení si získala proto, že se jedná o simulaci krizové situace ve vodě a prověřuje schopnosti záchranářů rychle reagovat na předem neznámou situaci, jejich dovednosti ve vodě, komunikaci v týmu a v neposlední řadě také schopnost poskytnout správně a adekvátně první pomoc.
Letošním motivem závodu byla nehoda dračích lodí v Malajsii z roku 2010.
Závodníci se zde museli poprat se situací, kdy došlo k převrhnutí jedné z dračích lodí s 18 členy na palubě poblíž jezu. Na celou akci potom měla šestičlenná posádka záchranářů pouhé 3 minuty a 15 vteřin.

I přes silnou konkurenci se týmu z Blanska podařilo v tomto závodě vybojovat první místo. Jako druzí se umístili kolegové ze Soběslavi a třetí skončila skupina z německé Pirny.

Krátký článek o akci můžete najít na webu munimedia.cz.

Další informace o závodech, kompletní výsledky, propozice, fotogalerie a videa naleznete na oficiálních stránkách závodu www.gpmoravie.cz.